Badania magnetyczno-proszkowe (badania MT) należące do grupy badań nieniszczących, które jest przeprowadzane na materiałach ferromagnetycznych i jest szeroko wykorzystywane w przemyśle.

Badania magnetyczno-proszkowe nadają się do badania odlewów, odkuwek, złączy spawanych oraz wszędzie tam gdzie zależy nam na zweryfikowaniu badanej powierzchni lub tego, co zalega bezpośrednio pod nią.

W przypadku badania sprzętu podnośnego, świetnie sprawdza się do ujawniania mikropęknięć ogniw łańcuchów, gardzieli haków, spawów w trawersach, szakli i wielu innych. Dzięki temu badaniu można wycofać uszkodzone elementy, zanim spowodują szkody w wyniku np. pęknięcia podczas operacji podnoszenia.

Metoda MT może być stosowana w dobrych warunkach oświetleniowych oraz w przypadlu niedostatecznego oświetlenia, wówczas stosujemy dodatkowe oświetlenie UV z wykorzystaniem materialów kontrastowych w tym widmie światła. Polecamy tę metodę nie tylko jako uzupełniającą względem VT. W przypadku haków suwnic powinna ona być stosowana jako metoda równorzędnego wyboru. Stosujemy również specjalistyczne narzędzia, które pomagają nam efektywnie badać np. łańcuchy.

Gorąco polecamy uczestnictwo w programie CertMax+